MUZYKA Z FILMU
"WARSAW BY NIGHT"

Muzyka z filmu 'Warsaw by Night' na Spotify

Muzyka z filmu 'Warsaw by Night' na iTunes

Kontakt

E-mail:
natalia@koryncka.pl

Koryncka.pl » Artykuły » List w sprawie filmu ”Piekło - niebo” Natalii Korynckiej-Gruz

List w sprawie filmu ”Piekło - niebo” Natalii Korynckiej-Gruz

2005

35 Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie (25 czerwca - 3 lipca 2005) jest zainteresowane pokazem filmu ”Piekło - niebo” w reż. Natalii Korynckiej-Gruz. Najchętniej widzielibyśmy ten film w ramach międzynarodowego konkursu fabularnego, oczywiście w pełnometrażowej wersji.

”Piekło - niebo” jest na gruncie obecnego kina polskiego filmem wyjątkowym . To dramat zatajonej winy, rozgrywający się między biegunami lęku i przebaczenia, w którym postać księdza - jednej z centralnych postaci - nie ma cech karykatury i jest nakreślona ze znajomością rzeczy. Nie znajdziemy w tym filmie śladu antyklerykalnego kompleksu, wyniesionego z Peerelu. Nie jest on też wynikiem obecnej, tak oczywistej koniunktury na Kościół i postacie w sutannach. Natalia Koryncka zrobiła film zarazem popularny i poważny - o wyzwalającej roli prawdy. Jego przesłanie, precyzyjnie wyprowadzone ,ujęte w ramy chrześcijańskiego misterium pokuty i przebaczenia, brzmi niebanalnie, układa się w dramat.

Myślę, że ten film ma szansę stać się przebojem cyklu ”Święta polskie”, dla którego powstał. Jednak TVP pokazuje okrojoną wersję, na której traci dramatyzm ”Piekła - nieba”. Wartościowy film Natalii Korynckiej w pełni zasługuje na to, by dać mu szansę także w dystrybucji kinowej oraz festiwalowej. Warunkiem tego jest przepisanie na taśmę 35 mm autorskiej wersji filmu, dłuższej o kilkanaście minut od wersji telewizyjnej.

Gorąco popieramy propozycję przepisania filmu na taśmę filmową, licząc na przychylność Pana Ministra Kultury i odpowiednich czynników

Z poważaniem

Tadeusz Sobolewski
”Gazeta Wyborcza”
kierownik programowy Lubuskiego Lata Filmowego, Łagów 2005