Koryncka.pl » Produkcje » "Amok" - O filmie
"Amok" - O filmie
Aktorzy
Maciek - Rafał Maćkowiak,
Max - Mirosław Baka,
Julia - Magdalena Cielecka,
Ewa - Ewa Gorzelak,
Rekin - Krzysztof Majchrzak
Realizatorzy
Reżyseria - Natalia Koryncka - Gruz,
Produkcja - Dorota Ostrowska-Orlińska,
Scenariusz - Natalia Koryncka - Gruz, Robert Brutter,
Montaż - Milenia Fiedler,
Zdjęcia - Zdzisław Najda,
Scenografia - Wojtek Badiak,
Dźwięk - Katarzyna Dzida,
Muzyka - Michał Lorenz
Produkcja
Telewizja Polska S.A.,
Fokus Film sp. z o.o.,
Studio Filmowe "Perspektywa",
Komitet Kinenatografii - Agencja Produkcji Filmowej
O filmie
Od lat - 15,
Czas trwania - 100 min,
Rok produkcji - 1998,
Premiera - 16 kwietnia 1999
Treść
W 1993 roku polska giełda przez wiele miesięcy była Ziemią Obiecaną, miejscem, gdzie niemal każdy zainwestowany grosz opłacał się stukrotnie. W tym okresie zrodziły się pierwsze giełdowe fortuny - a sumy liczone w milionach dolarów powoli przestawały robić wrażenie. W tej scenerii rozgrywa się akcja filmu "Amok".
Młody dziennikarz radiowy - Maciek (Rafał Maćkowiak) - dostaje od szefa polecenie zrobienia reportażu o giełdzie. Poznaje tam Maxa (Mirosław Baka), który zgadza się opowiedzieć mu o mechanizmach, układach i postaciach tego środowiska. Sam jest graczem o niejasnej przeszłości, który odnosi na giełdzie spektakularne sukcesy.
Między Maxem i Maćkiem zaczyna się tworzyć subtelna więź, swego rodzaju przyjaźń. Max wychowany w ubogiej, lumpenproletariackiej rodzinie, obarczony jest chorą psychicznie matką. Maciek pochodzi z inteligenckiego domu z tradycjami. Taka odmienność rodzi wzajemną fascynację, która u każdego z młodych mężczyzn płynie z innych źródeł. Młody dziennikarz z dnia na dzień zaczyna ulegać fascynacji światem wielkich pieniędzy.
Stopniowo zapomina o reportażu, staje się uczniem, a potem przyjacielem Maxa. Ta przyjaźń jest trudną próbą charakteru dla dziennikarza, który musi w końcu podjąć decyzję, jaką drogę wybrać. Środowisko, które poznaje, składa się bowiem z ludzi kierujących się w życiu inną moralnością. Maciek - coraz bardziej gracz, a coraz mniej dziennikarz - przejmuje w znacznym stopniu świat wartości Maxa: staje się oschły, zamknięty, cyniczny. Pod wpływem Maxa całe życie, także miłość, zaczyna traktować jako grę. "Pieniądze to wolność i godność - mówi mu Max -Nie są po to, żeby pławić się w nowobogackim luksusie, ale żeby nie być upokarzanym."
Max udziela Maćkowi lekcji, sam jednak jest w trudnej sytuacji; gotówka, którą obraca na giełdzie, nie należy do niego. Co więcej - szybko narasta zagrożenie ze strony gangstera, który wyłożył pieniądze, termin ich zwrotu dawno minął.
Przyciśnięty do muru Max musi zrobić "wielki numer". Prosi Maćka o pomoc. Maciek - choć nie ma już złudzeń co do natury działań przyjaciela - zostaje po jego stronie. Niewiele ma już do stracenia: wcześniej stracił ulubioną pracę dziennikarza radiowego, potem opuściła go ukochana dziewczyna. Teraz musi rozegrać walkę o własną duszę.